fbpx

Historie a příběh sbírky

​Pro některé modely jsem si letěl až do Ameriky

V roce 1997, kdy jsem se začal o modely zajímat, se vůbec neprodávaly jako nyní. Příležitostně se daly sehnat v kamenném hračkářství, protože online nakupování vůbec neexistovalo.
Postupem času se začaly objevovat katalogy ze zahraničí, ze kterých se daly modely vybírat a objednávat poštou. Mladá generace si tento způsob objednávky už skoro ani neumí představit.

Vynikající kousky, které jsem chtěl do své sbírky, byly tehdy v katalogu z Ameriky, ale američtí dodavatelé neuměli modely posílat do Česka. Vyřešil jsme to tak, že jsem si našel přátele, kteří buď do Ameriky lítali služebně, nebo tam žili a byli ochotní mi modely posílat. Díky nim jsem začal do své sbírky získávat unikátní kusy.

Po vzniku e-shopů se nabídka modelů rychle rozšířila. Nakupování přes evropské e-shopy bylo fajn, vše klapalo jak po másle, ale přes americké e-shopy to opět byl horší. Zjistil jsem, že to prodejci vlastně nejen neumí, ale někdy se jim jednoduše do Čech posílat modely nechce. Přálo mi štěstí a naskytla se mi příležitost letět do Ameriky služebně, konkrétně do L.A., kde dodnes sídlí velká firma prodávající modely aut 1:18. Pečlivě jsem si autíčka vybral a na vše se připravil. Přímo v Americe jsem si na hotelu zařídil objednávku asi 40 kusů. Dodnes si pamatuji tu vyděšenou tvář recepční hotelu, když mi tam dorazily 4 obrovské balíky! Každému sběrateli bych přál ten radostný pocit prohrabovat se krabicemi plných autíček! Část jsem přebalil a poslal si domů a ty nejlepší kousky jsem si raději přibalil do příručního zavazadla. Všechny autíčka dorazily do Česka bez jakékoliv újmy a dnes jsou vystaveny v muzeu miniGarage Brno, kde je můžete všechny vidět.

Jak se sbírka dostala na první výstavu do Technického muzea v Brně a získala český rekord

Jelikož se moje soukromá sbírka pořád jen rozrůstala, naplnila mi už v roce 2014 nejenom domácí garáž, ale i kus kanceláře a několik dalších míst. Přemýšlel jsem, co s ní dál? Padlo rozhodnutí zapůjčit sbírku jako expozici do Technického muzea v Brně. Tam dělala parádu celé dva roky až do roku 2017. Mimo jiné byla v této době také zapsána do České knihy rekordů jako největší soukromá sbírka modelů 1:18.

Současná podoba garáže je výsledek týmu nadšených lidí

Tým minigarage

Když uplynula doba expozice v muzeu, vyvstala otázka znovu: „Kam s ní dále?“ Zpátky do garáže? Říkal jsem si, že to by byla škoda. Ale líbila se mi ta myšlenka vystavovat modely v garáži. Ale ne v ledajaké garáži! Co takhle z garáže udělat muzeum? A tak je současná miniGarage Brno jeden velký splněný sen nejen Tonyi, ale celého týmu lidí, v čele s Tomášem, kteří se na realizaci prostor podíleli. Jsou to prostory vytvořené srdcem.

Těšíme se u nás na viděnou!
Tonya a Tomáš

Chcete se o modelech autíček dozvědět více?