fbpx

Příběh o tom, jak naše muzeum vzniklo 

Přijďte se podívat na největší sbírku modelů aut 1:18 v Evropě!

Unikátní výstava soukromé sbírky modelů aut 1:18 se nachází kousek od centra Brna. Najdete na ní více než 1 100 modelů aut všech generací a typů zaměření. Od standardních vozů, přes policejní, hasičské, až po nákladní vozy a traktory.

Český rekord

Český rekord za největší sbírku modelů v měřítku 1:18 obdržel náš Tony Malec v roce 2015. Toto ocenění je zapsáno i v knize českých rekordů. Knihu je možné u nás objednat. V době obdržení rekordu obsahovala sbírka 1008 kusů a byla umístěna v prostorách Technického muzea v Brně.

Dnes je již zase o kousek větší, čítá odhadem asi 1183 kusů.

Historie muzea

Historie muzea jako takového je zatím velmi skromná. Přes rok se připravovalo jeho otevření, takže jsme nesmírně rádi, že od října 2019 už budeme moci nabídnout pravidelný provoz. Pojďme se ale podívat, jaká je historie samotné sbírky. Je to příběh mnohem delší, ale o to zajímavější. 

„Před 21 lety, v roce 1997, jsem byl náhodou u toho, když můj kamarád dostal k narozeninám model autíčka. Do té doby jsem vlastně ani nevěděl, že takové modely existují. Zalíbil se mi natolik, že jsem si také jeden koupil, tenkrát od Bburaga. Vlastně v té době v Česku ještě moc výrobců těchto modelů nebylo. A tím to všechno začalo!“ Říká náš Tonya.

Od té doby se jeho sbírka pořád jen rozrůstala někdy více a někdy méně. V roce 2014 už mu mírně přerostla přes hlavu a naplnila nejenom jeho garáž, ale i kus kanceláře a několik dalších míst. Proto se tehdy rozhodl s tím něco dělat. Svoji první slávu si sbírka užila, když byla v roce 2015 zapůjčena jako expozice do Technického muzea v Brně. Tam dělala parádu celé dva roky a v roce 2017 vyvstal další velký otazník.

Kam s ní dále? Zpátky do garáže? To se Tonyovi nelíbilo, ale zalíbila se mu ta myšlenka – garáž – proč nevystavovat ty modely v garáži, ale neeee v ledajaké garáži. Co takhle z garáže udělat muzeum?

A tak se rozhodl splnit si svůj dlouholetý sen a otevřít si vlastní muzeum s názvem MiniGarage Brno. Všechno se vydařilo a teď už jen zbývá, abyste nás poctili návštěvou a přišli se k nám podívat a obdivovat, jak realistická, krásná a zároveň malá autíčka to můžou být! My je obdivujeme taky!

Naše “Garáž” je otevřena a my se těšíme na vaši návštěvu.

 

… a jak to u nás chodí?

Když k nám přijdete, začne se vám věnovat naše obsluha. Po zaplacení vstupného si můžete celou expozici prohlédnout sami nebo  případně požádat o informace a výklad našeho průvodce.

Po prohlídce si můžete posedět a vychutnat si kávu nebo si dát něco dobrého na zub. Děti určitě ocení dětský koutek, který jsme pro ně připravili.

Fotografování je v muzeu zakázáno. Bohužel vzhledem k povaze výstavy zákaz platí i pro domácí mazlíčky.

Máte nějaký zajímavý nápad a chcete jej s námi sdílet?
Chcete s námi spolupracovat?
Máte pro nás nějaké podněty?